Skrundā nodod tālāk dzimtenes mīlestības gaismu.

14.11.2013
Pasākumi
Informāciju sagatavoja
JIC POD PN sabiedrisko attiecību speciālists

7. un 8. novembrī Skrundā, pasākumā «Latvijas karavīrs laikmetu griežos» tikās  ap 300 jaunieši vecumā līdz 18 gadiem no dažādām Latvijas jaunatnes organizācijām. Pasākums sevī vienoja jaunsargus, biedrības «Latvijas mazpulki» un «Latvijas skauti un gaidas» pārstāvjus, kā arī Skrundas novada skolu jauniešus. Tā  mērķis bija  Latvijas jaunatnes saliedēšana, jauniešu valstiskā un patriotiskā audzināšana.

          Divu dienu laikā jaunieši piedalījās vairākās aktivitātēs. Pirmās dienas noslēgumā bija nakts pārgājiens ar militārām stafetēm un  kontrolpunktiem O. Kalpaka takā.  Vakara tumsā pārbaudījuma dalībniekus sagaidīja šaušana ar šautriņām, ievainotā transportēšana,  šifra koda uzdevums, kurā ar Morzas koda palīdzību bija jāatšifrē vārds, granātas mešana mērķī, ugunskura iekurināšana, tests ar vēsturiskiem jautājumiem, kā arī pārceltuve – Ventas forsēšana.

          „Trase bija 13 kilometrus gara, tas mums bija tas grūtākais, ka bija jāmēro ceļš ar kājām, grūti bija to izturēt. Bija jāiet ne tikai pa ceļu, bet arī pa mežu, bridām pa dubļiem.  Paši uzdevumi nebija sarežģīti, tos varējām izpildīt. Kopumā pārgājiens patika, jo bija interesanti”, atzina Ieva Liekmane un Ieva Zonenberga no 412. Kazdangas  jaunsargu vienības.

 

          „Pārgājiens bija interesants,  turklāt visa komanda bija saliedēta, viens otram palīdzējām un varējām vieglāk izpildīt uzdevumus. Neparasts uzdevums bija ugunskura iekurināšana, taču ne īpaši labi veicās granātas mešanā un arī šaušanā ar šautriņām”, pastāstīja Kristers Daniels Bocmanis un Rihards Čabaijs no 412. Kazdangas  jaunsargu vienības.

          

„Pārgājiens man ļoti patika, tur bija dažādi uzdevumi, principā man viss patika, izņemot šautriņu mešanu. Jaunsardzē esmu gadu, te ir interesanti, daudz ko jaunu varu apgūt. Gribētos vēl piedalīties kādās sacensībās”, teica Valērija Sočenko no 317. Zilupes jaunsargu vienības.

          Nākamā dienā notika biedrības «Latvijas ģenerāļu klubs» pārstāvju tikšanās ar skolu jaunatni un sarkanbaltsarkano lentīšu locīšana, kā arī ekskursijas pa Skrundas novada vēsturiskajām vietām.

          Svinīgie pasākumi iesākās ar piemiņas ozola stādīšanu pie Skrundas baznīcas netālu no vietas, kur pirms 95 gadiem pirmoreiz tika pacelts Latvijas karogs.

          Savukārt svinīgajā pasākumā Skrundas kultūras namā tika demonstrētas fotogrāfijas par karavīru ikdienu starptautiskajās operācijās un  bija sarunas ar misiju dalībniekiem. Viens no jautājumiem, kuru uzdeva kāds jaunsargs, skanēja : „ Kāds ir noskaņojums un izjūtas pirms došanās misijā?”

          Pieredzes bagātie karavīri atbildēja, ka nenoliedzami izjūt satraukumu, jo īpaši par to, ka mājās paliek ģimene, tas esot visgrūtākais. Par sevi viņi esot pārliecināti un droši, jo laiks pirms misijas bijis veltīts, lai profesionāli sagatavotos kaujas apstākļiem, kuros likt lietā iemaņas, kuras gadiem ir trenētas.

          Biedrības «Latvijas ģenerāļu klubs» pārstāvji diskusiju uzsāka ar to, ka katrs pastāstīja, kā kļuvuši par karavīriem un vēlāk- par virsniekiem, pat ģenerāļiem. Jāatzīst, ka liktenis katram bijis citāds, taču visus ir vienojis tas, ka kolīdz 1991. gadā Latvija atguva neatkarību, visi ir vēlējušies iesaistīties Latvijas armijas izveidē.

          Svinīgā gaisotnē tika apbalvoti labākie eseju konkursa „Tu nāc no šīs zemes, Tu neesi viens, Tu esi viens no…” autori.  Par labāko esejas autori tika atzīta Antra Akote no Skrundas vidusskolas.

          -Par ko ir tava eseja un kā tā tapa?

          -Mana eseja ir par Jāni Blūmu. Viņš ir 88 gadus vecs kungs, kas šovakar bija redzams un dzirdams, dziedot Skrundas kultūras nama vīru vokālajā ansamblī «Vecie zēni». Darba pamatā ir mana vairāk kā  triju stundu garā saruna ar Jāni Blūmu. Sākumā man likās, ka kara tēma nav man tuva un būs grūti intervēt sirmo kungu, taču pēc triju stundu ilgas sarunas gribējās vēl un vēl runāties. Mani patiesi saviļņoja Blūma kunga stāstītais, viņa dzīvesstāsts par savām gaitām Latviešu leģionā bija ļoti emocionāls. Gūtos iespaidus centos ielikt savā rakstu darbā.

          Visaizkustinošākais bija viņa stāsts par sava mūža mīlestību, sievu, kas pirms pāris gadiem aizgāja mūžībā. Sirdi plosoša bija atziņa, ka arī aizejot karā gan viņam, gan citiem karavīriem mājas palika mīļotās meitenes, no kurām šķirties bijis ļoti grūti.

          Pasākumu noslēdza svinīgā lāpu – gaismas nodošanas ceremonija Latvijas novadiem. Visām pasākumā iesaistītajām organizācijām rokās dega lāpas, kas savienojās vienā kopīgā uguns liesmā,  tā simboliski pasniedzot  dzimtenes mīlestību simbolizējošo gaismu tālāk.

          2011. gadā biedrība «Latvijas ģenerāļu klubs» aizsāka jaunu tradīciju, organizējot patriotiska rakstura izglītojošus pasākumus neilgi pirms Lāčplēša dienas ārpus Rīgas, lai veidotu jauniešos dziļāku izpratni par Lāčplēša dienas un 18. novembra nozīmi Latvijas vēsturē, skaidrotu armijas un karavīra lomu gan vēsturē, gan mūsdienās. 2011. gadā tāds pasākums notika Trikātā, 2012. gadā – Jēkabpilī, savukārt 2014. gadā jaunieši tiks vienoti Balvos.

Atvaļināts viceadmirālis Gaidis Andrejs Zeibots, Latvijas ģenerāļu kluba valdes priekšsēdētājs:


Šī gada eseju konkursa tēma – „ Tu nāc no šīs zemes, Tu neesi viens, Tu esi viens no…” parāda šī visa pasākuma jēgu un domu. To, ka ikviens ir svarīgs un būtisks šai zemei, kā arī kopā esot mēs varam daudz ko un esam nepieciešami savai zemei. Mēs visi kopā veidojam Latviju. Esejas ir par reāliem cilvēkiem, kuri ir jauniešu novadnieki, viņi nereti ikdienā ir līdzās. Turklāt, startējot nakts pārgājienā pa O. Kalpaka bataljona kaujas vietām, komandas sastāvu veidoja gan jaunsargi, gan mazpulki, gan skauti un gaidas, viņi visi bija kopā plecu pie pleca. Tikai tādā veidā varam veidot vienotību.

Ģenerāļu klubs ir patiesi priecīgs, ka pašvaldības ir ieinteresētas un atsaucīgas šādu pasākumu rīkošanā, kā arī pateicamies par atbalstu , ko sniedz Aizsardzības ministrija un NBS.”


Autors - Laura Dūša, „ Tēvijas Sargs”

Foto – Normunds Mežiņš