Siguldas novadā noslēgusies pirmā jaunsargu vasaras nometne

01.08.2014
Nometnes
Informāciju sagatavoja
JIC POD PN sabiedrisko attiecību speciālists

Siguldas novda pašvaldība sadarbībā ar Rekrutēšanas un jaunsardzes centru Mores pamatskolas sporta laukumā laikā no 7. līdz 12.jūlijam Siguldas novada skolēniem organizēja  vasaras nometni, izmantojot Aizsardzības ministrijas izsludināto atbalstu 10 vasaras nometņu organizēšanai, vienai nometnei kopumā tika piešķirti vairāk nekā EUR 2253, nodrošinot skolēnu ēdināšanu un inventāru – teltis, guļammaisus, materiālus nodarbību organizēšanai, tika apmaksāts arī instruktora darbs. Savukārt Siguldas novada pašvaldība apmaksāja izdevumus par transportu un darba algu trijiem pedagogiem. Šī bija diennakts nometne, kuras laikā 29 Siguldas novada skolēni vecumā no 10 līdz 15 gadiem apguva militāro apmācību, kā arī dažādas dzīves prasmes – sniegt pirmo palīdzību, uzcelt telti, iekurt ugunskuru, sagatavot ugunskuram nepieciešamo malku un daudzas citas. Skolēni un pedagogi dzīvoja 10 Aizsardzības ministrijas sagādātās  teltīs. Skolēni bija no Siguldas pilsētas vidusskolas, Mores pamatskolas un Laurenču sākumskolas. Nometni vadīja Siguldas pilsētas vidusskolas sporta skolotāji Andra Fridrihone, Agris Lelis, Sporta skolas direktors Aivars Fridrihsons, Mores pamatskolas sociālā pedagoģe Iveta Īle un Rekrutēšanas un jaunsardzes centra instruktors Egīls Kaimiņš. Bērni atzīst, ka skolotāji bijuši ļoti aizrautīgi, enerģiski un izdomājuši aizvien jaunas, interesantas nodarbības. Kā palīgi nometnē darbojās arī jau pieredzējuši jaunsargi. Pie Mores pamatskolas šovasar tika labiekārtots sporta laukums, infrastruktūra ļāva nodrošināt sekmīgu nometnes norisi, nometnes vajadzībām tika  izmantota arī skolas ēdnīca, dušas un tualetes. Savukārt pateicoties Mores kauju muzeja saimniekiem – Antai un Antonam Bračiem, skolēni varēja izmantot arī labiekārtoto dīķi un iepazīties ar muzeja eksponātiem. Ierindas mācība, nakts un dienas dežūras,  spēles, pārgājiens un regulārās sporta  nodarbības palīdzēja skolēniem saliedēties labā kolektīvā, un, domājams, ka jauniegūtās prasmes noderēs arī turpmākajā dzīvē. Daudzi atzina, ka 26 kilometru garais pārgājiens uz Jūdažu ezeru un atpakaļ uz Mori ir bijis grūts, tomēr labs un vērtīgs piedzīvojums. Vislabākos vārdus visi skolēni un pedagogi izteica par skolas saimnieci Līgu Zilgalvi, kuras sarūpētais ēdiens bijis ļoti sātīgs un garšīgs, saimniece pat pati cepusi kūkas. Cerams, ka arī nākamgad ar Aizsardzības ministrijas atbalstu būs iespēja organizēt līdzīgu nometni, Sigulda būtu tam gatava, tikai cerams, ka nākamgad informācija par iespējām tiks sniegta laicīgāk, lai būtu iespējams labāk nodrošināt visu nometnes organizāciju.

Daži no skolēnu atzinumiem nometnes noslēgumā:-         

forši bija celt teltis; 

- man patika dvieļbols; 
- nometnē visu laiku bija ļoti gards ēdiens;
- man patika, ka šaušanā es uzvarēju lielos jaunsargus;
- bija grūti, bet man patika iet pārgājienā; 
- ļoti gaidījām ekskursiju uza Saulkrastiem – uz jūru; 
- man patika spēlēt izlūkus; 
- esam noguruši, bet apmierināti, žēl, ka tik ātri viss pagāja;

- man bija grūti skriet, bet pēdējā dienā jau varēju noskriet visu distanci; 
- man patika skolotājs, kas vadīja rīta rosmi, jo viņš nepadevās, lai gan daudziem bija grūti; 
-  man patika viss, izņemot to, ka bija agri jāceļas; 
- es gribu arī nākmamgad, man viss ļoti patika; - tik labi bija no rītiem skriet uz dīķi peldēt.

Informācijai:

Siguldas novadā pagājušajā mācību gadā jaunsargi darbojās Siguldas novada Jaunrades centra telpās, saskaņā ar Rekrutēšanas centra e-žurnāla datiem Siguldas novadā darbojas 13 jaunsargi, savukārt 7 ir kandidāta statuss, instruktors – Egils Kaimiņš. Nākamjā mācību gadā Izglītības pārvalde plāno veicināt ciešāku sadarbību starp novada skolu skolēniem, Jaunrades centru  un Rekrutēšanas centru, tiks izskatītas iespējas, lai arī Mores pamatskolā varētu notikt nodarbības.

Jaunsardzē jaunieši iestājas brīvprātīgi. Par jaunsargu var kļūt ikviens Latvijas iedzīvotājs vecumā no 10 līdz 21 gadiem. Jaunsargam jāprot Latvijas Republikas valsts valoda. Jaunietis, kurš vēlas iestāties Jaunsardzē, iesniedz noteikta parauga iesniegumu attiecīgās skolas jaunsargu instruktoram un kļūst par jaunsargu kandidātu. Jaunsardzē uzņem tikai ar vecāku vai aizbildņu rakstisku piekrišanu. Jaunsarga kandidātam tiek noteikts pārbaudes laiks - 3 mēneši. Pēc sekmīgi izturēta pārbaudes laika jaunsarga kandidāts svinīgos apstākļos dod solījumu: “Es,(vārds, uzvārds), Latvijas Republikas jaunsargs svinīgi apsolos nežēlot savus spēkus un prātu labākas dzīves veidošanai manas dzimtās zemes un Latvijas tautas labā. Apsolos pēc labākās sirdsapziņas veikt jaunsarga pienākumus.” Pēc solījuma pieņemšanas jaunsarga kandidāts tiek uzņemts Jaunsardzē un saņem jaunsarga apliecību. Jaunsargu devīze - “Augsim Latvijai.” Sīkāka informācia atrodama vietnē: www.rjc.gov.lv

Sagatavoja: Izglītības pārvaldes vadītājas vietniece S.Ķirule

Foto: Aivars un Andra Fridrihsoni