RJC JD 1. novada nodaļas 405. Saldus jaunsargu vienības jaunsargu dalība piemiņas brīdī

20.03.2011
Jaunsardze
Informāciju sagatavoja
JIC POD PN sabiedrisko attiecību speciālists




24.02.2011. Piemiņas brīdī 1950. gada 24. februārī Saldū nošautajiem partizāniem piedalījās 405. Saldus jaunsargu vienības 12 jaunsargi.

Atceres pasākumu rīkoja Saldus politiski represētie pie piemiņas akmens Saldū, Striķu ielā 33. Goda sardzē stāvēja ZS 45. kājnieku bataljona karavīri un jaunsargi no Saldus ģimnāzijas un Druvas vidusskolas. Tradicionāla bija Saldus 2. vidusskolas skolēnu literārā montāža un zemessargu ansambļa «Kurzeme» dziedātās patriotiskās dziesmas. Atmiņās dalījās šo notikumu aculiecinieks J. Lasmanis, kas, būdams mazs zēns, to visu redzēja pa savas mājas logu. Saldus politiski represēto vadītājs Imants Raļļa pasākumā atzina, ka Latvijas vēsturē šis bija unikāls fakts, jo tik vēlu pēc Otrā pasaules kara beigām citās pilsētās apšaudes nav notikušas.

Vēstures fakts
Traģiskais notikums, kad vairāki desmiti čekistu metās iznīcināt divus nacionālos partizānus un pāris viņu atbalstītāju, norisinājās miera laikā – 1950. gada 24. februārī Saldū, Striķu (toreiz 5. augusta) ielā pie 33. un 35. nama. Namā nr. 33 pēc 1949. gada martā iznīcinātās mežabrāļu Zemgales grupas ar mītnes bunkuru Īles mežos dzīvi un nesagūstīti vēl bija palikuši trīs mežabrāļi, tostarp pats grupas komandieris Kārlis Krauja (īstajā vārdā Visvaldis Brizga) un viņa līdzgaitnieks Vilis Krusts. 1950. gada ziemu viņi cerēja pārlaist Bergmaņu mājās Saldū, tomēr tika sazīmēti un izsekoti. Abas mājas aplenca ap 30 čekistu, un rīta agrumā notika sīva kauja. Uz čekistiem šāva no abām mājām, bet, zaudējot milzīgajam pārspēkam, abi partizāni centās bēgot izlauzties līdz tuvējam Veides mežam. Viņu atkāpšanos no mājas bēniņu lūkas sedza sieviete ar ložmetēja zalvēm. Tā bija čekistu vēlāk apbrīnotā Līze Bergmane. Partizānu Krustu čekisti tomēr nošāva jau uz mājas kāpnēm, bet Krauju – apmēram 80 metrus tālāk uz meža pusi.

Abas mājas aizdedzināja, iepriekš aicinot to iemītniekus nākt ārā un solot saglabāt viņiem dzīvību. Ir ziņas, ka cilvēki arī nāca ārā, bet viņus tik un tā uz vietas nošāva. Nošauto vai dūmos jau nosmakušo cilvēku vidū bija arī tēvs un dēls Kuršinski no 35. nama, kas partizānus bija atbalstījuši. Nošāva arī Kuršinsku mājas iemītnieci Leontīni Ezerkalni, kas par saimnieku sakariem ar mežabrāļiem vispār nav zinājusi.

Informāciju sagatavojis
RJC JD 1. novada nodaļas vadītājs Dainis Karols (tālr. 26166064).