Patriotisma kalves – desmit Ziemeļvidzemes skolas. 2016./2017. mācību gadā Skolnieku rotas piemiņas karogu augstu turēs un godā cels Draudzīgā aicinājuma Cēsu valsts ģimnāzija

23.05.2016
Jaunsardze
Informāciju sagatavoja
JIC POD PN sabiedrisko attiecību speciālists

2016. gada 19. maijā Smiltenes ģimnāzijā pulcējās pārstāvji no desmit Ziemeļvidzemes skolām – Cēsu pulka Skolnieku rotas piemiņas karoga tradīcijas turpinātāji, viesi – izglītības un zinātnes ministrs K. Šadurskis, 3. Zemessardzes novada komandieris jūras kapteinis R. Rudzuroga, Jaunsardzes un informācijas centra direktors D. Kleins, Jaunsardzes departamenta direktors A. Strazdiņš, Valsts izglītības satura centra vadītāja vietniece, Interešu izglītības un tālākizglītības departamenta direktore A. Bērziņa un citi.

Smiltenes ģimnāzijā jau no agra rīta pulcējās ciemiņi, notika pasākuma svinīgā atklāšana un skolu komandu darbs Latvijas Kara muzeja speciālistu vadībā. Savukārt Zemessardzes 22. kājnieku bataljona pārstāvji demonstrēja militāro tehniku un stāstīja par dienesta iespējām Zemessardzē un Nacionālajos bruņotajos spēkos.

Dienas otrajā pusē notika gājiens uz Smiltenes pilsētas Kultūras centru, kur norisinājās Cēsu pulka Skolnieku rotas karoga maiņas ceremonija.
Pēc 2015. gada  2. Cēsu pulka Skolnieku rotas piemiņas karoga piešķiršanas komisijas lēmuma no Smiltenes ģimnāzijas Skolnieku rotas piemiņas karogu glabāšanā 2016./2017. mācību gadā saņēma Draudzīgā aicinājuma Cēsu valsts ģimnāzija.

Cēsu pulka Skolnieku rotas ceļojošā piemiņas karoga tradīciju uzturētājus un karoga maiņas ceremonijas dalībniekus sveica Piemiņas karoga piešķiršanas komisijas priekšsēdētājs, biedrības «Latvijas ģenerāļu klubs» valdes priekšsēdētājs viceadmirālis G. A. Zeibots: «Ir noslēdzies kārtējais intensīva darba cēliens, jūs visi esat parādījuši prasmi, spējas un izdomu savas valsts vēstures un cilvēku likteņu izzināšanā. Es pārliecināti varu teikt – esat kļuvuši vēl lielāki valsts patrioti, nekā bijāt pirms tam. Par jūsu izaugsmi liecina paveiktais katrā skolā, pilsētā, novadā, pagastā. Par to liecina saņemtās pateicības, godalgas un apbalvojumi, arī ārzemēs saņemtie.

Vēlos izteikt pateicību skolu vadībai, skolotājiem un skolu pašpārvaldēm par izrādīto iniciatīvu un spēju visai sarežģītos apstākļos sasniegt labus rezultātus. Kārtējo reizi varam pārliecināties par mūsu jaunās paaudzes talantu! Paldies arī tām desmit skolu dibinātāju pašvaldībām, bez kuru atbalsta darbs nebūtu tik sekmīgs. Šodien ar pārliecību varam secināt, ka 2014. gada septembrī Cēsīs noslēgtā vienošanās  starp Izglītības un zinātnes ministriju, Aizsardzības ministriju un Alūksnes, Apes, Cēsu, Limbažu, Mazsalacas, Rūjienas, Smiltenes, Valkas novada un Valmieras pilsētas pašvaldību ir devusi redzamus rezultātus. Šajā sakarā sevišķa pateicība Nacionālajiem bruņotajiem spēkiem un Jaunsardzei par atbalstu visur un vienmēr.

Paldies Smiltenes ģimnāzijas kolektīvam par karoga glabāšanu un tā tradīciju popularizēšanu 2015./2016. mācību gada laikā. Savukārt Draudzīgā aicinājuma Cēsu valsts ģimnāzijai, saņemot trešo reizi glabāšanā vēsturisko karogu (1938. gadā pirmā un 2008. gadā otrā reize),  novēlu to «augstu turēt un godā celt»!

Lai visām skolām sekmīgs pēdējais darba cēliens un skaistas vasaras brīvdienas! Uzkrājiet spēkus un enerģiju nākamajam mācību gadam! Mūs vieno Latvijas svētais vārds!»

Valsts izglītības satura centra vadītāja vietniece, Interešu izglītības un tālākizglītības departamenta direktore A. Bērziņa izteica pateicību skolēniem un pedagogiem par ieguldīto darbu patriotisma kopšanā, par savas zemes, novada un dzimtas vēstures izzināšanu, par to, ka caur šiem darbiem spējam veidot Latviju labāku. Viņa šīs desmit Ziemeļvidzemes skolas, Cēsu pulka Skolnieku rotas piemiņas karoga tradīcijas turpinātājas, nodēvēja par «patriotisma kalvēm».

A. Bērziņa iepazīstināja arī ar 2015. gada 2. Cēsu pulka Skolnieku rotas piemiņas karoga piešķiršanas komisijas skolu patriotiskā darba izvērtējumu, īpaši uzteicot O. Vācieša Gaujienas vidusskolas skolēnu paveikto, par septiņu gadu laikā uzrakstītajiem 13 gaujieniešu dzīvesstāstiem, izveidotajiem radošajiem darbiem un izstādi «Gaujienieši – Sibīrijā un trimdā».

Ernsta Glika Alūksnes valsts ģimnāzijā tika novērtēts pašu skolēnu darbs, īpaši izceļot jaunsargu ieguldījumu, skolēnu pašpārvaldi un skolas muzeju. Alūksniešu lepnums ir pūtēju orķestris, kori un deju kolektīvi, kopīgi veidotie pasākumi, koncerti un nozīmīgi notikumi novadā.
Komisija atzinīgi vērtēja Latvijas valsts himnas autora Baumaņu Kārļa 180 gadu jubilejai veltītos pasākumus, ko organizēja Limbažu novada ģimnāzija, un novēlēja vēl aktīvāk iesaistīties sava novada izpētē saistībā ar brīvības cīņām.

Valmieras valsts ģimnāzijā komisiju īpaši iepriecinājis skolēnu pašpārvaldes veikums patriotiskajā darbā, interesantā un bagātīgā prezentācija.

Savukārt Mazsalacas vidusskola pārsteidza ar skolēnu pašpārvaldes aizrautīgo stāstījumu par paveikto daudzpusīgo darbu šajā mācību gadā.

Īpašu paldies izpelnījās Stalbes vidusskolas jaunsargu vienības instruktors Guntars Norbuts par aizrautību un milzīgu entuziasmu darbā ar skolēniem, iesaistot arvien vairāk jaunsargu vienībā.

Rūjienas vidusskola komisiju iepriecināja ar prasmi svinēt valsts dzimšanas dienu, godināt dzimto valodu, veidot svinīgos svētku pasākumus kopā ar novada iedzīvotājiem, jaunsargiem organizējot stiprinieku skrējienus un skolēniem uzņemoties atbildību.

Valkas ģimnāzijas lepnums ir skolas cepurītes, kas atjaunotas par godu ģimnāzijas 95. jubilejai, neaizmirstamā 1000 sveču instalācija un valsts svētku svinīgie pasākumi.

«Komisija, iepazīstoties ar skolu karoga glabātāju darbu skolēnu patriotisma audzināšanā un skolēnu pašpārvaldes ieguldījumu tajā, nolēma: pasludināt par 2. Cēsu pulka Skolnieku rotas ceļojošā piemiņas karoga glabātāju 2017./2018. mācību gadā – Rūjienas vidusskolu.»

Cēsu pulka Skolnieku rotas karogs darināts 1929. gadā. Karogs tika izgatavots par godu 1919. gada 6. jūnija Cēsu kauju 108 skolnieku rotas dalībnieku piemiņai. Tā kā kauju laikā rotai nebija sava karoga, 1929. gadā, atzīmējot kauju desmito gadadienu, viens no skolnieku rotas dalībniekiem kopā ar domubiedru grupu rosināja izgatavot piemiņas karogu.
Karogam līdzekļus ziedoja skolēni un skolotāji no deviņām Ziemeļlatvijas ģimnāzijām – Cēsīm, Valmieras, Limbažiem, Mazsalacas, Rūjienas, Valkas, Smiltenes, Gaujienas, Alūksnes, no kurām 1919. gada jūnija dienās brīvprātīgie skolēni pieteicās Cēsu pulka Skolnieku rotā.

Izgatavošanā iesaistījās iepriekš minētās skolas, un tas ieguva ceļojošā karoga statusu, kuru katru gadu svinīgi nodeva kādai no iesaistītajām skolām. 1940. gadā karogs tika nodots Latvijas Vēstures muzejam. 1997. gadā Cēsu rajona padome ar Lāčplēša Kara ordeņa kavaliera meitas Astras Jansones atbalstu uzšuva karoga kopiju, un 1998. gadā, atklājot Cēsīs Uzvaras pieminekli, tradīciju atjaunoja.

Foto: Raimonds Lauskis, Jaunsardzes un informācijas centrs.

Informāciju sagatavojusi:
Vineta Žilinska,
Jaunsardzes un informācijas centra
Plānošanas un organizācijas departamenta
Plānošanas nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste.
Tālrunis +371 67335389.
E-pasts: vineta.zilinska@jic.gov.lv