Lasi interviju ar pirmo Jaunsargu pašpārvaldes vadītāju Paulu Maureru

10.05.2021
Pasākumi
Informāciju sagatavoja
JC sabiedrisko attiecību speciāliste

 

  1. Cik ilgi Jūs darbojāties Jaunsardzē, cik ilgi Jaunsargu pašpārvaldē? Kā sauca Jūsu instruktoru un kāda bija Jūsu vienība?

 

-Pašpārvaldē darbojos no 2012.-2014.gadam, attiecīgi biju pirmais Jaunsargu Pašpārvaldes vadītājs. Jaunsardzē iestājos ap 2010.gadu un  darbojos tajā līdz 2017.gadam. Pēc 2014.gada biju instruktora palīgs un palīdzēju vadīt nodarbības, apmācīt jaunos jaunsargus. Mana vienība bija 110. Rīgas jaunsargu vienība, kuras instruktors bija virsseržants Kristaps Kancāns. Faktiski tā lielākā saskarsme, neskaitot K.Kancānu, bija ar instruktoriem  Arvīdu Gailānu un Gunvaldi Kalvu.

 

  1. Kā Jūs uzzinājāt par Jaunsargu Pašpārvaldi? Vai Jums bija zināms ar ko tā nodarbosies?

Tajā laikā  viss bija pavisam savādāk, turklāt biju pats pirmais vadītājs. Jaunsardzes struktūra bija veidota no 3 novadiem. Veidojoties Jaunsargu pašpārvaldei sākumā katram novadam bija jāpiesaka 5 jaunsarg dalībai pašpārvaldē. Tajā laikā ne visi jaunsargi, kas tika pieteikti Jaunsargu Pašpārvaldē zināja, kas būs jādara (vai to, ka ir pieteikti).

Pirms tam par Jaunsargu pašpārvaldi neviens neko nebija dzirdējis un neko nezināja. Vairākums uzzināja tikai tad, kad man bija jāsaka uzruna Jaunsardzes 20 gadu jubilejā.

Sākums bija ļoti grūts, jo viss tika sākts pilnībā no nulles.

 

  1. Kādi bija  galvenie iemesli Jūsu kandidatūrai Jaunsargu pašpārvaldes vadītāja amatam?

Kā jau minēju, sākumā pašpārvaldē neiestājos pēc savas gribas. Tas tā vienkārši notika. Mums katram (no 15 pieteiktajiem cilvēkiem) bija iespēja kļūt par vadītāju. Konkursa rezultātā par vadītāju tiku iecelts es. Lai arī kā, nenožēloju, ka biju pirmais Jaunsargu pašpārvaldes vadītājs.

 

  1. Vai izvēle iestāties Jaunsargu pašpārvaldē bija pareizais lēmums Jums? Kādēļ?

Kā jau minēju, tajā laikā tā nebija brīvprātīga pieteikšanās. Tad, kad pats kļuvu par vadītāju, tad sāku meklēt cilvēkus pats, kuri vēlas to darīt brīvprātīgi, jo, ja cilvēks to dara pats pret savu vēlmi, tad nebūs jēga no tādas darbības un nebūs rezultāta.

 

  1. Vai Jūs nejutāties pārslogots  būdams pašpārvaldes vadītājs?

 

Šis amats nebija fiziski smags, lai justos pārslogots. Brīžiem bija bezspēks, morāls nogurums. Bieži kāds no pašpārvaldes izstājās, tad atkal bija jāmeklē jauns dalībnieks tā cilvēka vietā. Tas  arī bija pats nogurdinošākais. Reti kuru brīdi bija tā, ka viss ir stabili un var darīt citus darbus.

 

  1. Kāda bija grūtākā lieta pildot sava pienākumus?

Cīņa ar cilvēkiem. Kavējoties atmiņās, skatoties fotogrāfijas un dokumentus, sapratu, ka to divu gadu laikā pašpārvaldē kopumā bija 30 cilvēku. Bija ļoti liela rotācija - viens iestājās, saprata, ka tas nav priekš viņa un vēlējās izstāties, līdz ar to bija jāmeklē jauns cilvēks vietā, un  tā visu laiku. Faktiski no tiem  15 cilvēkiem, kas bija sākumā, līdz beigām palika tikai kādi 5 cilvēki. Tie 2 gadi pagāja visu laiku meklējot kādus cilvēkus, kas ir ieinteresēti šajās specifiskajās pašpārvalžu lietās, jo ne visus vidusskolas vecuma jauniešus tā spēj aizraut. Tajā laikā bija grūti uzrunāt jaunsargus iestāties pašpārvaldē. Lielākā daļa no jaunsargiem domāja: ”Kas tas ir? Ko no manis vēlas? Ja tur nevar iet šaut ar ieroci, vai ja nenotiek grandiozas nometnes, tad kāda jēga?” Tas prasīja ļoti daudz laika. Bija arī jāsamierinās ar negācijām no instruktoru puses, jo ne visi instruktori bija atsaucīgi  vai ieinteresēti. Bija jāieliek ļoti daudz no savas puses, lai vispār kaut ko panāktu..

 

  1. Vai ir kas tāds, kas mainījies Jūsu uzskatos kopš kļuvāt par Jaunsargu pašpārvaldes vadītāju?

Neteiktu, ka uzskatos kaut kas ir mainījies. Drīzāk kādas atziņas kuras iegūtas. Tajā laikā jau varēja sajust  “mazo,  skarbo dzīves realitāti”, kur bija iespējams izjust, kā tas ir - paļauties uz kādu cilvēku un vilties.

 

  1. Vai uzskatāt, ka kļūšana par Jaunsargu pašpārvaldes vadītāju ir liela atbildība? Vai  Jūs būtu gatavs  uzņemties šādu vai līdzīgu atbildību vēlreiz?

Tā ir atbildība. Jebkāda līmeņa vadītājam ir atbildība. Bija diezgan svarīgs reprezentatīvais faktors. Vajadzēja reklamēt pašpārvaldi, lai vispār veicinātu tās atpazīstamību. Tādā veidā tika veidoti pamati pašpārvaldei, kāda tā ir pastāvējusi līdz šim brīdim. Teju 10 gadus. Līdz ar to tam, kā to darīju vai nedarīju, ir sekas daudzu gadu garumā. 10./11. klases skolēnam  tā ir liela  atbildība. Citas pašpārvaldes, kā piemēram, skolas pašpārvaldes  ir nelielas. Tomēr Jaunsardze ir plaša kustība un tā ir atpazīstama visas Latvijas mērogā.

Ja domā par to, vai es uzņemtos šādu atbildību vēlreiz, es teiktu, ka nē. Tagad ir mainījušās dzīves prioritātes. Pašpārvalde ir piemērota vecumā, kad vēl mācies skolā, augstskolā.

 

  1. Vai Jūs kā Jaunsargu pašpārvaldes vadītājs ieviesāt kaut ko jaunu Jaunsardzē? Ko?

Grūti teikt. Gandrīz 10 gadi ir pagājuši kopš tā laika. Atceros, ka rīkojām konkursus.

 

  1. Vai vēl joprojām komunicējat ar kādu no  tā laika Pašpārvaldes biedriem?

Regulāri nē, bet ik pa laikam sanāk satikt kādu no dalībniekiem. Komunicēju ar tiem, ar kuriem iepriekš bija izveidojies tuvāks kontakts.

 

  1. Kādi  ieguvumi (prasmes, zināšanas u.c. )  iegūti piedaloties  Jaunsargu pašpārvaldē?

Visdrīzākais tā ir uzstāšanās auditorijas priekšā, sava viedokļa argumentēšana, pamatošana.  Ieguvu izpratni par dažādiem likumiem, noteikumiem,, piemēram: nometnes organizēšanas pamatprincipi un dokumentācija. Vidusskolas laikā tas likās pilnīgs kosmoss dokumentācijas ziņā, tās sarežģītības pakāpē. Jaunsargu pašpārvalde izveidoja priekšstatu, kas attiecīgi vēlāk palīdzēja augstskolās un darba gaitās.

 

  1. Kādas iespējas Jūsu dzīvē ir pavērusi tieši Jaunsargu pašpārvalde? Ko tas ir mainījis Jūsu  dzīvē?

Pašpārvalde noteikti ir mainījusi draugu, paziņu loku. Nodibināti kontakti, piemēram no Nacionālo bruņoto spēku vides. Pieredze nekad par skādi nenāk.

 

  1. Kādas ir labākās atmiņas no Jaunsardzes pasākumiem , un spilgtākais notikums no  Jaunsargu Pašpārvaldes  kas palicis atmiņā?

Atmiņā vislabāk palikusi  4. līmeņa noslēguma testu nometne Dobelē. Tās šķiet ir spilgtākās atmiņas no tiem laikiem. Tajā brīdī noteikti zināju vairāk, nekā jebkad biju zinājis saistībā ar visu Jaunsardzes apmācību programmu. Protams, tas nebija tāds kā piedzīvojuma faktors kā pārgājienā, bet bija konkurence starp pārējiem jaunsargiem katrā testā, kas jānokārto. Bija tāda kā goda lieta iegūt vismaz 90 no 100 punktiem.  Pašpārvaldē spilgtākais notikums priekš manis  noteikti bija  brīdis, kad stāvēju plašās auditorijas priekšā, Rīgas Latviešu biedrības namā. Tajā laikā gāju kādā 10./11. klasē, biju nobijies un runu iekalis galvā, tā kā nevienu ziemassvētku dzejoli.

 

  1. Kādi varētu būt iemesli, kāpēc motivēt  jauniešus iestāties Jaunsardzē,  vai Jaunsargu pašpārvaldē?

Jaunsardzē iesaku iestāties, lai iegūtu jaunas zināšanas, kas arī vēlāk noder dzīvē. Lai arī tajā laikā, kad biju jaunsargs tas nešķita tik svarīgi, tad laika gaitā var just, ka Jaunsardzē iegūtās zināšanas noder. Piemēram, lai orientētos apkārtnē, iekurinātu ugunskuru vai sasietu mezglu. Jaunsardzē iegūst tādu  kā rūdījuma patstāvību.

Pašpārvaldē  var iegūt unikālu pieredzi, jaunas zināšanas. Var sevi pilnveidot un sasniegt savus mērķus. Jebkura šāda darbība dod tādu kā izaicinājumu. Šeit Tu vari sevi izaicināt uz kaut ko nezināmu un pierādīt sevi. Pēc tam šāda pieredze var būt ļoti noderīga.

 

  1. Vai Jūsu pieredzē ir bijušas kādas grūtības, darbojoties Jaunsargu pašpārvaldē? Kāds ir Jūsu ieteikums 5. Jaunsargu Pašpārvaldes dalībniekiem?

Darbojoties Jaunsargu pašpārvaldē esmu saskāries ar komunikācijas grūtībām un cilvēku maiņu. Tajā laikā viedtelefoniem nebija tādas funkcijas vai kvalitātes, kādas mēs pazīstam šodien. Mūsu darbs tika organizēts attālināti un izmantojot videokonferences, pirms vēl tas bija kļuvis par ikdienu plašākai sabiedrībai. Atminos, ka bija mikrofonu un kameru trūkums, tāpēc bija jātiek arī ar šādām grūtībām galā. Šajā brīdī tas šķiet nieks, jo katram telefonā, datorā ir gan kamera, gan mikrofons, taču tad tā bija diezgan liela problēma.

Mans ieteikums: Ir jāatmet atrunas, jāpiespiež sevi. Vadītājiem iesaku strukturizēt darbus, pieturēties pie darbu grafika  un ja ir vajadzīgs laika ieguldījums, tad tas arī jādara. Ne par velti ir teiciens: “Sakod zobus un izdari!”

 

  1. Ar ko Jūs pašlaik nodarbojaties? Mācaties/strādājat? Vai darbība Jaunsargu pašpārvaldē ir devusi ieguvumu Jūsu profesijai?

Pēc darbības Jaunsargu pašpārvaldē 2014. gadā uzsāku studijas Latvijas Universitātē, iegūstot humanitāro zinātņu maģistra grādu vēsturē.

 

  1. Novēlējums jaunsargiem un instruktoriem!

Augt un attīstīties!


Interviju sagatavoja Jaunsargu pašpārvalde