Jaunsargu izcīnītā balva – ceļojums uz Stokholmu

24.10.2016
Jaunsardze
Informāciju sagatavoja
JIC POD PN sabiedrisko attiecību speciālists

2016. gada 3. oktobrī jaunsargi no Rugāju novada vidusskolas un Lubānas vidusskolas instruktores seržantes Litas Meisteres un skolotājas - lietvedes Līgas Spriņģes pavadībā devās kruīzā Rīga-Stokholma-Rīga. Brauciens visiem bija ilgi gaidīts.

Šo lielisko iespēju jaunsargi izcīnīja 9.-10. septembra sacensībās “Karoga svētki”, kuras notika O. Kalpaka dzimtas mājās “Liepsalas”. Šajās sacensībās Rugāju novada un Lubānas novada jaunsargi 7.-9. kl. grupā un 10.-12. kl. grupā izcīnīja 1. vietu.

Ceļš sākās 3. oktobrī. Visi devās uz Rīgu ar skolēnu autobusu. Rīgā nonācām pēcpusdienā un pēc neilga laika jau uzkāpām uz Tallink kruīza prāmja M/S” Isabelle” klāja. Iekārtojāmies savās 6. stāva A klases kajītes. Uz prāmja bija iespēja baudīt grupas  “Zvaigžņu lietus” deju mūziku, kā arī iespēja piedalīties arī loterijā, kurā no mūsu grupas paveicās Klintai Kočānei un Dāvim Caunītim.

Visinteresantākais pasākums uz kuģa bija karaoke, kur aktīvi iesaistījās ne tikai jaunsargi, bet arī instruktore un skolotāja. 9. un 10. stāvā varēja iziet laukā no kuģa viesmīlīgajām telpām un izbaudīt vēju, kurš lika sevi sajust.

Otrdienas rītā jau varējām pamanīt Zviedrijas krastus. Pirms pusdienām jau bijām Stokholmā. Ja salīdzina šo Zviedrijas galvaspilsētu ar Rīgu, var uzskaitīt atšķirības. Vecpilsētā automašīnām ir tikai 2 joslas, toties ir pilnīgi norobežots velosipēdistu celiņš. Velosipēdistiem ir arī sava luksofora krāsa, kura ir zila. Pretimnākošie cilvēki bija smaidīgi, gandrīz katram blakus gāja liela izmēra suns. Dzīvnieki likās ļoti jauki un paklausīgi. Stokholmā cilvēkiem ļoti patīk sportot. Bija novērojams, ka cilvēki skrien gan vienatnē, gan grupās. Pilsētā bija maz mašīnu, toties daudz velosipēdu.

Mēs apskatījām vairākas skulptūras, gājām pa Stokholmas šaurāko ielu - Marten Trotzigs -, kura ir tikai 88.9 cm plata. Bija iespēja pavērot karaļa pils goda sardzes maiņu, kas pili apsargā kopš 1523. gada. Līdz pat 19. gs. vidum Karalisko sardzi veidoja 100-200 vīri, kas rūpējās ne tikai par pils drošību, bet arī sekoja, lai pilsētā tiktu ievēroti likumi un kārtība, kā arī pildīja ugunsdzēsēju pienākumus.

Viens no interesantākajiem apskates objektiem Stokholmā ir Armijas muzejs, kas sniedz liecības par Zviedrijas vēstures līkločiem no vikingu laikmeta līdz pat mūsdienām. Vēstures notikumus attēlo dabiska lieluma manekeni un oriģināli artefakti. Muzejā ir vairākas izstādes, kas veltītas atsevišķām tēmām: dzīvnieki karā, slimības un to ārstēšana, kara noziegumi un sodi. Atraktīvākie varēja iztēloties, kā būtu šaut ar ieroci, drīkstēja mēģināt uzrāpties pa virvi.

Vakarā atkal uzkāpām uz M/S” Isabelle” klāja un devāmies mājās. Mājupceļā jūra bija stipri nemierīga un kārtīgi mūs izšūpoja!

Jaunsargi saka lielu paldies Latvijas Virsnieku apvienībai, Jaunsardzes un informācijas centram, instruktorei Litai Meisterei un skolotājai Līgai Spriņģei par lielisko iespēju mūs pavadīt kruīza ceļojumā.

 

Rugāju novada jaunsargu vienības

jaunsargs Eva Spriņģe