Jaunsargu 4. līmeņa apmācība un testi pirmo reizi noris vienkop «Lāčusilā»
Kad jaunsargs ir apguvis visas iespējamās prasmes, ko piedāvā Jaunsardze, ir pienācis laiks pārbaudīt savas iemaņas un zināšanas. To var izdarīt 4. līmeņa jaunsargu nometnē, kārtojot tajā notiekošos testus. Maija sākumā NBS Kājnieku skolas militārajā poligonā «Lāčusils» Alūksnes novadā ar šādu mērķi bija pulcējušies vairāk nekā 150 jaunsargi no visas Latvijas.
«Būtībā šis ir vēsturisks brīdis – pirmo reizi mēs šāda līmeņa nometni organizējam centralizēti, piedaloties jaunsargiem no visas Latvijas. Līdz šim 4. līmeņa testi notika katrā novadā atsevišķi,» stāsta Jaunsardzes un informācijas centra (JIC) direktors pulkvežleitnants Aivis Mirbahs. Šāda prakse tiek ieviesta, lai turpmāk visiem jaunsargiem testu laikā izvirzītu vienādas prasības un radītu vienādus apstākļus uzdevumu izpildei.
Jaunsarga karjerā 4. līmeņa nometne ir augstākais punkts. Pēc tajā notiekošo testu sekmīgas nokārtošanas jaunsargam paveras daudzas iespējas – viņš var bez konkursa un ar pazeminātu veselības kapacitāti stāties Latvijas Nacionālajā aizsardzības akadēmijā, tieši tāpat bez konkursa ir iespējams stāties arī Valsts robežsardzes koledžā, Ugunsdrošības un civilās aizsardzības koledžā un Valsts policijas koledžā. Ja jaunsargs izlemj par labu profesionālajam dienestam, arī kareivja pamatapmācības kursa 1. līmenis Kājnieku skolā viņam jau ir ieskaitīts.
Nometnes pirmajās dienās jaunsargi atkārtoja tēmas, kuras testēja nometnes pēdējā dienā. Testos tika pārbaudītas jaunsargu zināšanas un prasmes lauka kaujas iemaņās, šaušanā, rokas granātas mešanā, darbā ar karti un orientēšanās prasmē, pirmās palīdzības sniegšanā un ierindas mācībā. Mācībās piedalījās 156 jaunsargi no visas Latvijas, un, vērojot nometnes pirmo dienu rezultātus, JIC direktors pulkvežleitnants A. Mirbahs lēsa, ka 80–90% jaunsargu ir gatavi testiem un tos sekmīgi nokārtos.
Gan nometnes organizētāji, gan dalībnieki bija ļoti apmierināti ar tās norises gaitu. «Nometnē beidzot materializējas tās iestrādes un tēmas, ko līdz šim esam mācījuši jaunsargu instruktoru semināros. Īpaša uzmanība tiek pievērsta drošības pasākumiem, jaunsargiem ir viss nepieciešamais ekipējums – cimdi, aizsargbrilles, ķiveres, formas un zābaki,» uzsvēra pulkvežleitnants A. Mirbahs.
Šāda līmeņa pasākuma organizēšana prasījusi visai lielus resursus. «Plānošanu sākām jau janvārī, vairākkārt braucām uz poligonu, lai saskaņotu visu iesaistīto pušu sadarbības jautājumus un atbildību. Tas ir liels ieguvums arī Jaunsardzei kā organizācijai – redzot, kā tas viss tiek organizēts un strādā, instruktori varēs šīs zināšanas izmantot savā darbā novados,» par gūto pieredzi sacīja Jaunsardzes un informācijas centra direktors.
Jaunsargu nometni apmeklēja arī Saeimas deputāti no Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas. Tās priekšsēdētājs Ainars Latkovskis ļoti atzinīgi novērtēja nometnes norises vietu un pasākuma organizāciju. «Tā ir ideāla vieta šādam noslēguma pasākumam, kur tiek pārbaudītas jaunsargu prasmes. Tāpēc ir ļoti pareizi, ka valdība un Saeima ir paredzējušas ieguldīt šeit nopietnus līdzekļus, lai teritorija būtu arvien vairāk izmantojama mācībām pēc iespējas plašākam aizsardzības nozares darbinieku lokam.»
Mārtiņš Kalvāns ir Saldus vienības jaunsargs, Jaunsardzē darbojas trīs gadus. Viņš atzīst, ka pirmo reizi piedalās tik grandioza mēroga nometnē. «Sākumā bija zināms apjukums un uztraukums, taču gaisotne ir ļoti laba. Redzams arī, ka par visu ir padomāts – viss ir sakārtots, viss notiek savā laikā un bez aizķeršanās.» Mārtiņš ir pārliecināts par saviem spēkiem un atzīst: «Esmu bijis daudzās nometnēs, ir bijis daudz iespēju mācīties. Protams, arī pašam ir liela interese par šo jomu. Tāpēc es uzskatu, ka esmu pietiekami labi sagatavots, lai nokārtotu visus testus un saņemtu vērtējumu «labi» un «izcili».»
Foto: Gatis Dieziņš, Aizsardzības ministrija.
Informāciju sagatavoja: Taivo Trams, Jaunsardzes un informācijas centra Militārās informācijas nodaļas žurnālists.