Aizputes jaunsargu vienība piedalās Oskara Kalpaka piemiņas pasākumos

09.03.2015
Jaunsardze
Informāciju sagatavoja
JIC POD PN sabiedrisko attiecību speciālists

3. martā Skrundas novada Nīkrāces  pagasta ”Lēnās” pie piemiņas memoriāla, kur netālu 1919. gada 3. martā O. Kalpaka vienība pārcēlās pāri Ventai, lai turpinātu pretuzbrukumu lieliniekiem, par godu Brīvības cīņām notika svinīgs pasākums.  Pasākuma laikā Aizputes un Skrundas  novadu jaunsargu kandidāti deva svinīgo solījumu, stājoties Jaunsardzē. 

Līdz  Lēnām jaunsargu kandidāti un jaunsargi komandās veica 10 km pārgājienu pa to maršrutu, kur 1919. gada marta sākumā gāja O. Kalpaka bataljona karavīri. Ceļā jaunsargiem bija jāveic dažādi uzdevumi. Viens no pirmajiem uzdevumiem bija šaušana pa meža cūku siluetiem, ko bija izgatavojuši  Aizputes jaunsargi. 

6. martā 414. Aizputes jaunsargu vienības jaunsargi piedalījās Brīvības cīņu dalībnieku atceres pasākumā „Airītēs”, ar ziedu nolikšanu godinot kritušo latviešu karavīru piemiņu. Pasākums noslēdzās ar jaunsargu svinīgo solījumu, Aizsardzības ministra Raimonda Vējoņa un NBS komandiera Raimonda Graubes sarunām ar jaunsargiem. 

Pēc oficiālā pasākuma „Airītēs” 414. Aizputes jaunsargu vienības jaunsargi apmeklēja O. Kalpaka vārdā nosaukto Rudbāržu pamatskolu, bijušo Rudbāržu muižu, lai iepazītos ar O. Kalpaka  bataljona1919. gada štāba vietu, Varoņu zāli. Jaunsargiem bija iespēja dzirdēt skolas direktora Dzintara Strauta stāstījumu par vēsturiskajiem faktiem. Tālāk pa vēsturisko notikumu  ceļu jaunsargi devās uz Aizputes novada Kalvenes pagasta Aizporēm, kur atrodas piemineklis kalpakiešiem.  Blakus piemineklim aug  5. Zemgales pulka latviešu strēlnieka Ēvalda Valtera stādītais ozols. Šajos kapos ir apbedīti 12 kritušo O. Kalpaka karavīri. Tā ir vieta, kur 1921. gada 25. janvārī vietējie kalvenieši ― Kalpaka bataljona cilvēki atklāja piemiņas zīmi pirmās aizsardzības tranšejas vietā. Uz kapara plāksnes  pie ozola bluķa bija rakstīts: „1919. GADA 25. JANVĀRA RĪTS ― MĒS CĒLĀMIES PRETĪ SALLĒKTAM. KALPAKIEŠI.” 

Pēc lāpu iedegšanas jaunsargi pie pieminekļa sniedza priekšnesumu ― pašu jaunsargu sagatavotu vēsturisku eseju par O. Kalpaku  un viņa cīņu gaitām.

 

Jaunsargu vienības instruktors

Laimonis Grundmanis.