Pilotprojekts 2018.gadā

2018. gada septembrī valsts aizsardzības mācības pilotprojektu uzsāks Kalnu vidusskola, Tilžas vidusskola, Alūksnes vidusskola, Zemgales vidusskola, Skaistkalnes vidusskola, Jaunjelgavas vidusskola, Raunas vidusskola, Kalnciema vidusskola, Balvu profesionālā un vispārizglītojošā vidusskola, Staiceles sporta profesionālā vidusskola, Daugavpils 16. vidusskola, Rīgas 28. vidusskola un Oskara Kalpaka Liepājas 15. vidusskola.

Tikšanās laikā tiks pārrunāta valsts aizsardzības mācības priekšmeta ieviešana skolās, galvenie izaicinājumi un ieguvumi.

Aizsardzības ministrijas piedāvātajā modelī valsts aizsardzības mācība ir sadalīta četros blokos – valstiskā audzināšana (lokālā un Latvijas vēsture, patriotisms), dzīves skola (dzīvei nepieciešamo iemaņu attīstīšana, piemēram, komandas darbs), fiziskā sagatavotība un militārā sagatavotība (ekvivalenta apmācība ar Nacionālo bruņoto spēku Kājnieku skolas 1. līmeņa pamatapmācības kursu, pēc kura noslēguma var kļūt par rezerves karavīru).

Valsts aizsardzības mācības mērķis ir veicināt pilsonisko apziņu un patriotismu, kā arī sniegt iespēju apgūt militārās pamatiemaņas un prasmes, veidojot pilsoniski atbildīgus un Latvijai lojālus pilsoņus, kas ir vitāli svarīgi visaptverošās aizsardzības kontekstā.

Valsts aizsardzības mācību skolās pasniegs jaunsargu instruktori, kuri papildus esošajai militārai izglītībai iegūs arī pedagoģisko izglītību.

Jau ziņots, ka Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisija 22. maijā atbalstīja ieceri, sākot ar 2024. gadu, valsts aizsardzības mācību ieviest kā obligātu priekšmetu visās valsts vidējās izglītības iestādēs.