Baltijas valstu jaunsargi dodas izlūkpatruļā un kārto ASV jūras kājnieku testu

06/21/2012 - 00:00
Pasākumi
Information prepared by
JIC POD PN sabiedrisko attiecību speciālists
TAIVO TRAMS

Cēsu pievārtē, sporta un atpūtas bāzē "Pipariņi", no 19. līdz 21. jūnija notiek pirmā triju Baltijas valstu jaunatnes militāri - patriotisko organizāciju vasaras nometne "Baltijas sargi 2012: Cēsis cauri gadsimtiem". Trešdien, 20. jūnijā, nometnes dalībniekiem bija jāpārbauda savi spēki un sagatavotības līmenis nopietnākajā nometnes disciplīnā - teju 20 km garajā izlūkpatruļā.

Tās laikā Jaunsardzes, kā arī kaimiņvalstu Igaunijas "Kodututred" un "Noored Kotkad" un Lietuvas "Šauliu sajunga" komandas orientējās apvidū pēc kartes, saviem spēkiem plānojot maršrutu un meklējot trasē iekārtotos 11 kontrolpunktus, kuros sacensību dalībniekus gaidīja daudzveidīgi pārbaudījumi. Visas komandas bija daudznacionālas, tādēļ sekmīgai uzdevumu izpildei bija nepieciešamas ne tikai iepriekš apgūtas iemaņas, bet arī prasme sazināties un saprasties. Novērojumi trasē un instruktoru stāstītais gan liecināja, ka tas nesagādā lielas grūtības - ja vēl pirmajā nometnes dienā dažādu valstu pārstāvju vidū valdīja zināms stīvums, tad izlūkpatruļas trasē tas jau bija pazudis bez pēdām un brīžos, kad kāds nepieciešamais angļu vai, retāk, krievu valodas vārds pakūpējis no atmiņas, tā vietā sacensību dalībnieki itin labi izlīdzējās ar žestiem un izteiksmīgu mīmiku.

Izlūkpatruļas gaitā Latvijas, Lietuvas un Igaunijas pārstāvjiem bija jāsacenšas gan disciplīnās, kas prasa galvenokārt individuālās iemaņas, gan jāpieveic šķēršļi, ko iespējams izdarīt tikai vienotā un koordinētā komandas darbā. Piemēram, "Indiāņu taka" - starp kokiem nostiepta virve, pa kuru līdz galam jānoiet visai komandai, turklāt dažu takas posmu pievārēšana iespējama tikai tad, ja komandas dalībnieki ir sadevušies rokās un viens otram palīdz saglabāt līdzsvaru. Vai arī "Saindētā zona", kur komandai kopīgiem spēkiem jāizdomā, kā no norobežota laukumiņa izcelt kannu, nepieskaroties zemei, turklāt visiem jāapvieno spēki, lai šai misijai izvēlētais komandas loceklis to varētu paveikt.

Savukārt tādas pārbaužu disciplīnas kā "Snaiperis", "Mezgli" vai "Acumērs" vairāk orientētas uz katra komandas locekļa apgūto iemaņu testēšanu, taču galarezultāts tik un tā būs atkarīgs no visu komandas locekļu individuālo rezultātu summas. Tas arī ir viens no būtiskākajiem šīs vasaras nometnes uzdevumiem - iemācīt dažādās valodās runājošos, tomēr tepat līdzās dzīvojošos jauniešus efektīvi sadarboties. Testu vietās strādājošie instruktori uzsver - izcelt kādas vienas valsts jaunsargu sagatavotību nevar, jo apmācības programmas ir visumā līdzīgas. Drīzāk vienā vai otrā testu norises vietā lielākā nozīme ir instruktora, ar ko jaunieši darbojušies līdz šim, specializācijai un sagatavotībai - ko pats labāk apguvis, to arī saviem audzēkņiem pamatīgāk varējis iemācīt.

20. jūnijs nometnes dalībniekiem bija īpaša diena vēl viena iemesla dēļ - todien nometnes dalībniekiem bija iespēja iziet īstu ASV jūras kājnieku testu tikpat īstu ASV jūras kājnieku vadībā. Proti, "Pipariņos" viesojās astoņi amerikāņu karavīri, kas bija atbraukuši no Latvijā notiekošajām mācībām Saber Strike 2012. Viņu iekārtotā testa vietā jaunsargiem nācās nest patronkastes, mest granātu, pārvietoties rāpus un četrrāpus, kā arī evakuēt "ievainotos" biedrus gan velkot, gan nesot uz muguras. Šis testa elementi ir tādi paši, kādus jāpilda amerikāņu jūras kājniekiem, protams, nedaudz samazinot slodzi atbilstoši jauniešu fiziskajām spējām.