LSPA un prorekorei Andrai Fernātei pasniegti aizsardzības ministrijas apbalvojumi par līdzdalību visaptverošā valsts aizsardzībā

17.11.2020
Pasākumi
Informāciju sagatavoja
Jaunsardzes centra sabiedrisko attiecību speciāliste

Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmija (LSPA) un studiju prorektore, profesore Andra Fernāte saņēmusi Aizsardzības ministrijas (AM) apbalvojumus par veiksmīgu sadarbību, ieguldījumu un līdzdalību visaptverošas Valsts aizsardzības plāna ieviešanā. Apbalvojumu pasniegšana, Valsts svētku noskaņās, notika 17.novembrī, klātesot AM pārstāvei Gunai Gavrilko, Jaunsardzes centra direktoram pulkvežleitnantam Aivim Mirbaham un LSPA vadībai.

AM apbalvojumu pasniegšana notika, rezultējot AM un LSPA sadarbību valsts aizsardzības mācības (VAM) iekļaušanai vidējās izglītības standartā. Minētā procesa būtiska sastāvdaļa ir LSPA uzsāktais darbs pie speciālās bakalaura līmeņa programmas “Veselība, fiziskā aktivitāte un drošība” izstrādes un ieviešanas, lai darbam Latvijas vispārizglītojošajās mācību iestādēs nodrošinātu VAM skolotājus. Jaunā programma paredz studijas gan pedagoģijā, gan militārajā jomā.

Kā norādīts aizsardzības ministra Arta Pabrika izdotajā pavēlē par apbalvošanu (14.10.2020., Nr.031): “Vadot minētās studiju programmas izstrādi, LSPA ir apliecinājusi, ka dažādām sabiedrības dzīves jomām mijiedarbojoties, iespējams mērķtiecīgi organizēt izglītības procesu.”

Jaunsardzes centra direktors Aivis Mirbahs Aizsardzības ministrijas Goda rakstu Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijai pasniedza tās rektoram Jurim Grantam. Savukārt LSPA studiju prorektorei, profesorei Andrai Fernātei pasniedza aizsardzības ministra PATEICĪBU.

Pasniedzot apbalvojumus, Mirbahs īpaši uzsvēra un novērtēja LSPA prorektores Fernātes ieguldījumu valsts aizsardzības mācības skolotāju studiju programmas izstrādē: “Profesore vienmēr bijusi uz mērķi orientēta, atrodot iemeslus un atbildes, kādēļ VAM Latvijas skolās iespējams īstenot, nevis, meklējot iemeslus, - kādēļ tas nav iespējams.”

Savukārt profesore Fernāte pateicās Jaunsardzes centra direktoram par labajiem vārdiem un darba novērtējumu, uzsverot, ka galvenais darba cēliens jaunās LSPA studiju programmas ieviešanā vēl tikai priekšā.

“Šodien vēlos teikt, ka iesāktais darbs vēl nav galā. Topošo valsts aizsardzības mācības (VAM) skolotāju sagatavošanas process ir pašā ceļa sākumā. Priekšā stāv tā galvenais ceļa posms, un tā ir studiju programmas ieviešana. Novēlu visiem mums veiksmi un labu izdošanos turpmākajā darbā,” teica A. Fernāte.

Pasākuma izskaņā A. Mirbahs aicināja ikvienu aizdomāties par ieguldījumu visaptverošajā Valsts aizsardzībā: “Katrā laikā ir kaut kas, ko varam darīt savas Valsts labā. Ieviešot valsts aizsardzības mācību, kuras primārais uzdevumus ir sagatavot Latvijai lojālus pilsoņus, var būt mūsu ieguldījums. Ar šo ieguldījumu veidosim labāku Latviju!”

Jau vēstīts, ka iegūstot valsts aizsardzības mācības un sporta skolotāja kvalifikāciju, būs iespēja strādāt jebkurā skolā vai pirmsskolas iestādē, kā arī interešu izglītības jomā, vadot nodarbības bērniem un jauniešiem.

Par valsts aizsardzības mācības skolotāju var kļūt ikviens Latvijas pilsonis, kurš sasniedzis 18 gadu vecumu un sekmīgi absolvējis vispārizglītojošo vai profesionālo vidusskolu. Tā kā studējošie apgūs zināšanas pedagoģijā un militārajā jomā, studiju laikā būs jāiestājas Zemessardzē vai jāapgūst rezerves karavīra apmācību kurss.

Sākot ar 2024. gadu, valsts aizsardzības mācību plānots ieviest kā obligātu priekšmetu visās valsts vidējās izglītības iestādēs 10. un 11. klašu skolēniem. Jau šobrīd valsts aizsardzības mācības pilotprojekts tiek īstenots 69 skolās no visas Latvijas, un to apgūst ap 2000 skolēnu.


Informāciju sagatavoja:

LSPA sabiedrisko attiecību un komunikācijas vadītāja
Ilze Āķe-Vīksne, 29445209
ilze.ake@lspa.lv

sadarbībā ar Jaunsardzes centra
Plānošanas nodaļas sabiedrisko attiecību speciālisti
Katrīnu Tiltiņu, 67335389

katrina.tiltina@jc.gov.lv