Latviešu karotprasme
Latviešu karotprasme ir viens no šodienas Latvijas pilsoņu aktuālākajiem patriotisma uzdevumiem un savas valsts ilgtspējīgas pastāvēšanas nosacījumiem.
Ar šādu devīzi Gunta Kalmes grāmatas ‘’ LATVIEŠU KAROTPRASME’’ 1944.-1945. Desmit sarunas par Latviešu leģionu’’ atvēršanas svētki norisinājās šā gada 20. maijā Latvijas Kara muzejā .
Gods un prieks būt šīs grāmatas ” dzimšanas dienas” dalībniekiem bija arī Aizputes jaunsargu vienības jaunsargiem Kevinam Sūnam un Sanitai Cīrulei. Pēc ielūguma Latvijas Kara muzejā viņi ieradās pirmo reizi. Tāpēc Kevina un Sanitas piedzīvojums bija divkārt tik liels, jo saņemot vērtīgo Latviešu leģiona kaujas prasmes mantojumu tieši no leģionāru rokām apmeklētāju pārpildītās zāles priekšā bija jānorunā jaunsargu svinīgā solījuma devīze ’’Augsim Latvijai’’.
Šī grāmata ar Latviešu leģiona kauju piemēriem parāda latviešu virsnieku taktikas prasmi 2. pasaules kara laikā. Tā ir spraigs dialogs starp vectēvu, Latviešu leģiona karavīru un viņa mazdēlu, Nacionālās aizsardzības akadēmijas kadetu. Analizējot deviņas kaujas, mazdēls iejūtas dažādu latviešu komandieru lomās. Grāmata faktiski ir neformāls mācību līdzeklis latviešu karotprasmes vēsturē, kas noderēs skolēniem un vēstures skolotājiem, jaunsargiem un to instruktoriem un kā izziņas avots Nacionālās aizsardzības akadēmijas (NAA) kadetiem, Nacionālo bruņoto spēku karavīriem, zemessargiem un , protams visiem, kuri saprot, ka var pienākt brīdis, kad sava Dzimtene ir atkal jāaizstāv.
Rekrutēšanas un Jaunsardzes centra direktors, atv. majors Druvis Kleins par grāmatu saka: ’’Militārā taktika pasniegta vienkārši un saistoši spraigā dialogā par deviņām latviešu virsnieku vadītajām kaujām 1944.-1945. gadā. Tā būs aizraujoša lasāmviela gan profesionāļiem, gan interesentiem, bet īpaši veicinās jauniešu dziļāku izpratni par kara mākslu.”
„Tā ir mācību grāmata mūsu virsnieku jaunajai maiņai ”, tā Andrejs Mežmalis, atv. ASV flotiles admirālis.
Laiku atpakaļ , lasot grāmatas manuskriptus, domājām par to, kā labāk iedzīvināt vēstures faktus jauniešu apziņā. 2. maijā, kad kopā ar divdesmit pieciem 414. Aizputes jaunsargu vienības jaunsargiem Rīgā, Dramaturgu teātrī noskatījāmies izrādi „Vēstules no frontes”, radās ideja jaunai netradicionālai vēstures faktu mācību formai. Pilnībā šīs formas izmantojamības apstiprinājumu ieguvām grāmatas atvēršanas svētku laikā, kur grāmatas „LATVIEŠU KAROTPRASME” autors Guntis Kalme un grāmatas redaktore Liveta Sprūde dialoga formā sniedza epizodes no vectēva leģionāra un mazdēla NAA kadeta sarunām, kas bija kā saruna starp divām paaudzēm.
Priekšnesums bija aizraujošs Latvijas Kara muzeja lielās zāles tās dienas auditorijai, kuras sastāvā bija augstas Latvijas militārās amatpersonas, Saeimas deputāti, kinorežisori, literāti, aktieri, jaunsargi un to vadītāji un vēl daudzi latviešu patrioti, tajā skaitā augsti godājamie vēl dzīvi esošie leģionāri.
Manuprāt, grāmatas sevišķā vērtība ir tā ,ka tās saturs par kaujas operācijām dots detalizēti taktiskā formā ar lielu ilustrāciju klāstu par tajā laikā lietojamiem ieročiem, formas tērpiem un apbalvojumiem, ar informācijas pieejamības paplašinājuma iespējām, ko dod grāmatai pievienotais disks. Grāmata ir kā dzīvs paraugs skolēnu dramatisko pulciņu vadītājiem vēsturisko tēmu iestudēšanai un prezentācijām skolēnu projektu darbos, jaunsargu salidojumos, valsts svētkos, kur kopā nāk simtiem skolēnu un jaunsargu pārgājienos pie vakaru ugunskuriem , kad notiek sarunas par Latviju un tās bruņotajiem spēkiem.
Vēlējums lai šī grāmata, kā mūsu vectēvu mantojums, nonāktu ikviena Latvijas pilsoņa, Latvijas patriota, kā jauna tā arī veca, apziņas bagātināšanai.
Jaunsargu instruktors Laimonis Grundmanis.