Sanāksme par valsts aizsardzības mācības īstenošanu 2023./2024. mācību gadā

04/11/2023 - 15:22
Valsts aizsardzības mācība (VAM)
Information prepared by
JC sabiedrisko attiecību speciāliste

Šī gada 13. aprīlī Aizsardzības ministrijā Jaunsardzes centrs sadarbībā ar Valsts izglītības un satura centru organizē sanāksmi izglītības iestādēm par valsts aizsardzības mācības īstenošanu 2023./2024. mācību gadā. Sanāksmi atklās Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts.

Sanāksmes mērķis ir ar Latvijas skolu pārstāvjiem pārrunāt valsts aizsardzības mācības iekļaušanu skolu mācību programmā, un tās īstenošanas kārtību. Skolu pārstāvjiem būs iespēja iepazīties ar kolēģu pieredzi valsts aizsardzības mācības ieviešanā un īstenošanā.

Sanāksmē klātienē un attālināti piedalīsies pārstāvji no 198 vidējās izglītības iestādēm un 8 izglītības pārvaldēm. Sanāksmē būs pārstāvētas gan tās vidējās izglītības iestādes, kuras nākamajā mācību gadā valsts aizsardzības mācību ieviesīs pirmo reizi, gan arī skolas, kuras tās īstenošanu turpinās.

Jau ziņots, ka valsts aizsardzības mācība 2018. gadā kā pilotprojekts tika ieviesta 13 Latvijas skolās. Patlaban valsts aizsardzības mācību kā izvēles mācību priekšmetu māca 147 Latvijas skolās, kurās to apgūst aptuveni 10,5 tūkstoši skolēnu.

Valsts aizsardzības mācība tiek īstenota kā mācību priekšmets vispārizglītojošās un profesionālās vidējās izglītības iestādēs divu mācību gadu ietvaros. Tāpat labākajiem no VAM skolēniem ir iespēja brīvprātīgi piedalīties VAM nometnēs, kas tiek organizētas kā interešu izglītība.

Valsts aizsardzības mācības mērķis ir veicināt pilsonisko apziņu un patriotismu, kā arī sniegt iespēju apgūt militārās pamatiemaņas un prasmes, veidojot pilsoniski atbildīgus un Latvijai lojālus pilsoņus, kas ir vitāli svarīgi visaptverošas valsts aizsardzības kontekstā.

2020. gada 3. decembrī Saeima pieņēma Valsts aizsardzības mācības un Jaunsardzes likumu, kas paredz, ka no 2024. gada 1. septembra valsts aizsardzības mācības priekšmeta apguve vidējās izglītības programmās būs obligāta.

 

Informāciju sagatavoja:
Jaunsardzes centra
Plānošanas un izglītības departamenta
Valsts aizsardzības mācības nodaļas
sabiedrisko attiecību speciāliste
Aiva Priedīte - Tirziņa
Tālrunis +371 67335389
e-pasts: aiva.priedite@jc.gov.lv