Oskara Kalpaka atceres pasākumā svinīgo solījumu dos ap 500 Kurzemes jaunsargu kandidāti

03/02/2020 - 15:52
Pasākumi
Information prepared by
Jaunsardzes centra sabiedrisko attiecību speciāliste

Rīt, 3. martā, Skrundas novadā 1. novada nodaļas vadītājs kapteinis Andris Spricis un jaunsargi piedalīsies atceres pasākumā, kas veltīts Oskara Kalpaka bataljona īstenotajai Ventas forsēšanas operācijai 1919. gada 3. Martā. Pasākuma noslēgumā ap 500 Kurzemes jaunsargu kandidāti dos svinīgo jaunsargu solījumu.

Plānots, ka pasākumu atklās Zemessardzes komandieris brigādes ģenerālis Egils Leščinskis un tajā piedalīsies arī Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes komandieris pulkvedis Andris Rieksts, kā arī karavīri un zemessargi.

Pasākums iesāksies Rudbāržu muižā plkst. 13.00 un turpināsies ar ikgadējo vēstures izziņas pārgājienu “Oskaram Kalpakam pa pēdām”, pieminot Neatkarības kara dalībniekus. Pārgājiens noslēgsies pie Kojas upes tilta, kur no plkst. 16.00 līdz 18.00 Zemessardzes 4. Kurzemes brigādes karavīri un zemessargi organizēs dažādas aktivitātes pārgājiena dalībniekiem, būs iespēja sildīties pie ugunskura un baudīt zupu.

Plkst. 19.00 Skrundas novada “Lēnās” pie Latvijas brīvības cīnītāju piemiņas vietas – Memoriālās sienas – notiks piemiņas pasākums un jaunsargu svinīgais solījums, ko pieņems Jaunsardzes 1. novada nodaļas vadītājs kapteinis Andris Spricis. Pasākumā ar muzikālu programmu piedalīsies vīru folkloras kopa “Vilkači”.

1919. gada 3. martā Rudbāržos sākās Latvijas atbrīvošana pulkveža Oskara Kalpaka vadībā. Pēc nemitīgi zaudētām cīņām pret lieliniekiem un atkāpšanos Kalpaka karaspēks sakopoja spēkus un devās pretuzbrukumā. 3. martu kalpakieši uzskatīja par sākumu visas Latvijas atbrīvošanai.

Ceļu krustojumā, netālu no vietas, kur 1919. gada 3. martā pulkveža Oskara Kalpaka bataljons forsēja aizsalušo Ventu un devās pretuzbrukumā lieliniekiem, 2007. gadā tika atklāta piemiņas vieta brīvības cīnītājiem, ko simbolizē krustcelēs novietots cietokšņa sienas fragments.

Pieminekļa idejas autors un finansētājs ir nīgrandnieks Jānis Blūms. Viņa tēvs, virsleitnants Paulis Blūms vadīja Ventas forsēšanas operāciju 1919. gadā un Kalpaka bataljona Jātnieku rotas sastāvā cēlās pāri Ventai, bet 1941. gadā tika represēts un nošauts Sibīrijā. Jānis Blūms veltījis piemiņas zīmi tēvam un visiem kalpakiešiem.

Informāciju sagatavoja:
Jaunsardzes centra
Plānošanas un organizācijas departamenta
Plānošanas nodaļas sabiedrisko
attiecību speciāliste
Katrīna Tiltiņa
Tālrunis +371 67335389.
E-pasts: katrina.tiltina@jc.gov.lv